Уже вдесяте в передостанні вихідні жовтня відзначатимуть Полонійний День двомовності (Polish Bilingual Day). Сотні польських шкіл на кількох континентах беруть участь у ініціативі, яка народилася в громадах польської діаспори США.
Захід організовують щороку в жовтні, а з цього року він проводитиметься у треті вихідні жовтня. Цьогоріч він припадає на 19 і 20 жовтня.
Під час свята в школах проводяться майстер-класи, ігри та заняття для дітей, зустрічі з цікавими людьми, мистецькі виступи польських колективів, конкурси та диктанти польською мовою.
– Навчаючи дитину з польської діаспори рідної мови, ми передаємо їй польське коріння, збагачуємо її особистість і унікальним чином розширюємо кругозір, відкриваючи двері для повноцінної участі в житті Польщі та польської діаспори в дорослому житті, – стверджують організатори свята, ідея якого народилася в 2015 році в Нью-Йорку.
Автором ідеї ініціативи стала нью-йоркська фундація DSNY, яка вже проводила в США кампанію з навчання дітей польської мови під гаслом «В нашому домі ми розмовляємо польською».
У 2015 році було організовано перший Полонійний День двомовності, ініціативу підтримали та співфінансували Міністерство закордонних справ Польщі та Сенат Республіки Польща в рамках конкурсу «Співпраця з польською діаспорою та поляками за кордоном».
Спочатку захід проходив у кількох штатах США, до нього були залучені польські школи та громади. З часом Полонійний День двомовності почали організовувати й на інших континентах – в Австралії та Новій Зеландії, а також у Європі. До акцій залучені сотні польських шкіл у всіх країнах, де організовані полонійні групи.
– Ці заходи від самого початку включали ідею встановлення свята в календарі польської діаспори, яке б щороку нагадувало нам, полякам, які живуть за межами нашої батьківщини, про цінності, які випливають з двомовної освіти та її значення в житті польської громади, Польщі та країн, в яких ми живемо, – повідомляють організатори заходу.
Вони посилаються на думки експертів з мови та психології, які стверджують, що завдяки тому, що батьки розмовляють з дітьми рідною мовою, їм в більшій мірі передається багатство почуттів та емоцій, а також досвід, який несе з собою мова. Це збагачує особистість молодої людини.
Дорота Мішра з групи Polish Parents у Нью-Йорку, яку цитує сайт організаторів (www.polishbilingualday.com), каже, наскільки важливо для її сім’ї відзначати день двомовності:
– Такий день дуже потрібний, особливо для дітей, які походять із двомовних або тримовних сімей, як моя родина. Я хотіла б показати своїм дітям, що вони також є частиною польської спільноти, частиною польської культури, в цей день вони можуть побачити, що вони не самі, що є ще дуже багато таких дітей, які розмовляють польською і розвивають цю мову.
Family News Service