Podczas Dnia Wspólnoty Żydowskiej w Berlinie zdecydowano o zawiązaniu współpracy między żydowskimi organizacjami parasolowymi w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Podpisano umowę, która zakłada między innymi walkę z antysemityzmem.

Fragment rzeźby T. Schmalza w Rzymie, fot. s. Amata J. Nowaszewska (FNS)

Centralna Rada Żydów w Niemczech, Izraelskie Towarzystwo Religijne w Austrii oraz Szwajcarska Federacja Gmin Żydowskich podpisały porozumienie 17 grudnia, piątego dnia konferencji w Berlinie. Jak mówił Oskar Deutsch, przewodniczący Żydowskiego Towarzystwa Religijnego „ten znak spójności i współpracy między naszymi organizacjami jest szczególnie ważny w tych czasach, gdy nasze funkcjonowanie jest zagrożone również w Europie”. Podkreślił, że porozumienie jest zawierane „ze świadomością wspólnej historii żydowsko-europejskiej”.

Społeczności żydowskie oświadczyły też, że chcą podjąć zdecydowane działania przeciwko dezinformacji. „Jako społeczność żydowska, jako Żydzi, chcemy wysłać głośny sygnał — nie zostaniemy pokonani”, powiedział przewodniczący Rady Centralnej Josef Schuster. „Odważnie i solidarnie przeciwstawiamy się nienawiści, którą widzimy na ulicach, na uniwersytetach, a nawet w społeczeństwie” – dodał.

Podczas Dnia Wspólnoty Żydowskiej w Berlinie w warsztatach, panelach i wykładach wzięło udział 1400 członków społeczności żydowskich. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Żyć razem”. Wymieniano poglądy na temat terroru Hamasu i wojny w Strefie Gazy, antysemityzmu, sytuacji społeczności żydowskiej w Europie, kwestii prawa religijnego i sztucznej inteligencji. Uczestnicy skrytykowali też fakt, że Niemcy wstrzymały się od głosu w sprawie rezolucji ONZ popierającej zawieszenie broni w Strefie Gazy.

W otwarciu Dnia Wspólnoty wzięli udział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i ambasador Izraela w tym kraju Ron Prosor. Prezydent Steinmeier powiedział, że Niemcy pozostają ojczyzną Żydów. Wziął udział z ceremonii zapalenia świec na zakończenie Chanuki. Wśród prelegentów ze świata polityki znaleźli się też kanclerz Olaf Scholz (SPD), minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) i federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP).

Kontakt