Tam, gdzie zaczyna się wojna, tam kończy się biznes – powiedział specjalista w zakresie ekonomii międzynarodowej dr Piotr Rubaj (KUL), analizując wpływ wojny na ekonomię. 30 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata Areopag Uniwersytetów z udziałem ekspertów KUL, UW, UJ i UAM.

W spotkaniu poza ekspertem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wzięli udział politolog i dyplomata prof. Bogdan Góralczyk (UW), politolożka dr Natalia Kusa (UAM) i ekonomista dr hab. Piotr Łasak (UJ). Obecni byli również rektorzy uczelni.

fot. KUL

Dr Piotr Rubaj podkreślił, że choć wojna sama w sobie jest złem, prowadzi do rozwoju niektórych sektorów gospodarki, co jednak budzi wątpliwości natury etycznej. – „Te rynki rządzą się zupełnie innymi prawami, biznes musi dokonywać wyboru i mierzyć ryzyko” – dodał. Na poparcie tezy o tym, że wojna jest biznesem dla niektórych sektorów gospodarki, ekspert KUL powołał się na dane Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych, według którego w 2022 r. wartość globalnych wydatków na obronność i na zbrojenia przekroczyła rekordowe dwa biliony dolarów. „Tak, to jest biznes, natomiast jeżeli zaczynamy analizować inne aspekty, to pojawia się bardzo dużo znaków zapytania” – zaznaczył ekspert KUL.

Skutki wojny można rozpatrywać m.in. na poziomie ludzkim i społecznym. „Po pierwsze z punktu widzenia człowieczeństwa, ludzkiego, ponieważ w Ukrainie giną ludzie, a także z punktu widzenia społecznego, bo z całą pewnością następuje destrukcja społeczeństwa – zarówno tam, gdzie teatr wojenny jest najsilniejszy, ale także w samej Rosji” – powiedział gospodarz tej edycji Areopagu rektor UW prof. Alojzy Nowak. Przypomniał, że wojna na Ukrainie w znaczący sposób oddziałuje na Polskę, która na różne sposoby stara się pomagać ofiarom konfliktu.

„Wojna na Ukrainie jest wypadkową kilku zmian o charakterze geostrategicznym. Pierwsza i najbardziej istotna brzmi źle w Polsce i w Unii Europejskiej; mianowicie, że centrum gospodarcze i handlowe całego świata przenosi się z Atlantyku na Pacyfik” – powiedział politolog i dyplomata prof. Henryk Góralczyk z UW. Przypomniał o rosnącym znaczeniu Chin.

Areopag Uniwersytetów, któremu patronuje KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, to inicjatywa, której celem jest prowadzenie debaty publicznej o wyzwaniach współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej. Jej autorami są środowiska akademickie: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – pomysłodawcy cyklu.

Debata jest dostępna online:
https://www.youtube.com/watch?v=2GNqQRM3OKE

KUL / Family News Service

Kontakt